Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ – филиал „Любен Каравелов“, гр. Кърджали обявява началото на кампанията за кандидатстване за стипендии за втори семестър на учебната 2023/2024 г.

1. ПРИЕМ НА ДОКУМЕНТИ

Приемът на документи за участие в класирането ще се проведе от 1 март 2024 г. до 14 март 2024 г. (до 17:00 часа).

чрез e-portal на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Право да кандидатстват за стипендии имат действащи студенти в редовна форма на обучение, субсидирано от държавата (държавна поръчка).

Кандидатстването се извършва само върху основата на показателя „среден семестриален успех“ от предходните два семестъра.

След изпращане на информацията за кандидатстване, студентите ще получат на студентската си поща автоматично генерирано съобщение с информация за кандидатстването.

Класирането за стипендии за втори семестър на учебната 2023/2024 г. ще бъде обявено след 21 март 2024 г. на сайта на филиала: https://kardzhali.uni-plovdiv.bg/

• ПРОЦЕДУРИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ

Кандидатите трябва да влязат в e-portal, секция „Стипендии“.

Полето „Среден успех“ се попълва само когато кандидатът кандидатства за:

• Стипендия по успех;
  • Стипендия от специалности в приоритетни професионални направления;
  • Стипендия от социален характер, в случай че студентът се обучава в приоритетна специалност;
  • Стипендия за ДЗИ .

За тази стипендия не се изисква „среден успех“. Въведете IBAN от актуална и лична банкова сметка (За необходимите документи вижте т. 3.Г „Стипендии от социален характер“).

• ВИДОВЕ СТИПЕНДИИ

А. Стипендия по успех

Кандидатите трябва да имат успех минимум „Добър 4.00“, да са заверили текущия семестър и да са положили всички изпити успешно.

Б. Стипендии от специалности в приоритетни професионални направления

Списък на специалностите от приоритетните професионални направления в Пловдивския университет

Право да кандидатстват имат студенти от посочените специалности, положили всички изпити за целия период на обучение, с доказан успех минимум „Добър 4.00“ и със заверен семестър за учебната 2023/2024 г.

В. Стипендии за ДЗИ

Студентите, приети за обучение в годината на придобиване на средно образование в държавни висши училища по реда на чл. 9, ал. 3, т. 6, буква “а” от Закона за висшето образование по специалности от професионални направления “Педагогика”, “Педагогика на обучението по …”, “Машинно инженерство”, “Електротехника, електроника и автоматика”, “Енергетика”, “Транспорт, корабоплаване и авиация”, “Материали и материалознание”, “Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми”, “Металургия”, “Химични технологии”, “Общо инженерство”, както и по защитената специалност “Хидростроителство” от професионално направление “Архитектура, строителство и геодезия”, получават стипендии в размер на 100 лв., когато отговарят на едно от следните условия:

* Индивидуалният резултат от държавния зрелостен изпит по учебния предмет Български език и литература е в 10 на сто от най-високите резултати за страната за учебната година на придобиване на средно образование и индивидуалният резултат от втория задължителен държавен зрелостен изпит или от задължителния държавен изпит за придобиване на професионална квалификация е равен или е над средния за страната резултат от съответния изпит за учебната година на придобиване на средно образование (виж Таблица – приложение 1 за положените ДЗИ: 2019-2020 г.2020-2021 г.2021-2022 г.; 2022-2023 г.);

* индивидуалният резултат от държавния зрелостен изпит по учебния предмет „Български език и литература“ е равен или е над средния за страната за учебната година на придобиване на средно образование и индивидуалният резултат от втория задължителен държавен зрелостен изпит по учебния предмет „Математика“, „Физика и астрономия“ или „Химия и опазване на околната среда“ е в 30 на сто от най-високи резултати за страната от съответния държавен зрелостен изпит за учебната година на придобиване на средно образование (виж Таблица – приложение 2 за положените ДЗИ: 2019-2020 г.2020-2021 г.2021-2022 г.2022-2023 г.).

Г. Стипендии от социален характер

Право да кандидатстват имат следните студенти, приложили долупосочените документи:

– несемейни студенти без двама родители – смъртни актове или препис–извлечения от актовете за смърт на двамата родители;

– студенти с трайни увреждания – копие от решение на ТЕЛК/НЕЛК със 70% или над 70%;

– студенти с двама родители с трайни увреждания – копия от решенията на ТЕЛК/НЕЛК на двамата родители със 70% или над 70%;

– студенти с един родител, който е с трайни увреждания, когато другият е починал или неизвестен – копие на решение от ТЕЛК/НЕЛК със 70% или над 70% за единия родител и копие на Акт за смърт или препис-извлечение от Акт за смърт на другия родител;

– студенти, които до пълнолетието си са отглеждани в домове за лица, лишени от родителска грижа – служебна бележка от дома;

– студенти (майки / бащи) с дете до 6-годишна възраст – копие от акт за раждане на дете, което не е навършило 6-годишна възраст и декларация от баща с родителски права (само за бащите).

– Декларация от баща с родителски права