Скъпи колеги,

Имаме удоволствието да ви поканим на шестата поредна студентска научна конференция

„Науката – предизвикателство за младите“, която ще се проведе на 21.05.2024 г. от 11:00 ч. в зала 226А.

Очакваме ви,

Организационният екип

Уважаеми колеги,

Ръководството на Филиал „Любен Каравелов“ – гр. Кърджали има удоволствието да Ви покани за участие в тазгодишната студентска конференция, която ще се проведе на 21.05.2024 г. Научният форум цели да даде на студенти от различни специалности и дисциплинарни полета възможност да представят свои авторски разработки и да обменят академичен опит с колеги и преподаватели. Като резултат от събитието се предвижда да излезе рецензиран сборник с текстове, който ще бъде издаден от УИ „Паисий Хилендарски“.

Тематични направления:

• Литература и езикознание;

• История;

• Социология, гражданско образование и философия;

• Природни науки и математика;

• Педагогика и психология.

Указания за участие: Студентите могат да участват с научни доклади, като всеки от тях ще разполага с 10 минути за тяхното презентиране.

Заявка за участие: Желаещите да участват трябва да изпратят попълнен формуляр за участие на адрес: conference_kardzhali@uni-plovdiv.bg

Важни срокове:

15.03.2024 г. – краен срок за изпращане на заявка за участие;

26.04.2024 г. – краен срок за подаване на пълен текст на докладите;

13.05.2024 г. – получаване на потвърждение за участие;

21.05.2024 г. – провеждане на събитието;

Всички докладчици ще получат сертификати за участие в конференцията.

Желаещите да получат повече информация могат да се включат в информационна среща с организаторите, която ще се проведе на 29.02.2024 г. от 13:30 ч. в 222 зала.

Съавторите на един доклад могат да бъдат не повече от трима души. Задължително изискване е в изследването да бъде включен преподавател – като съавтор или научен ръководител. Първият автор на доклада задължително трябва бъде студент. Докладите не бива да са публикувани до този момент.

Задължителни изисквания за оформление:

Обемът на докладите не бива да надвишава 10 стандартни компютърни страници (заедно с библиографията). Формат на страницата: А4, полета – стандартни. Страниците не се номерират. Моделът за оформяне на текстовете е следният:

Заглавие: Times New Roman, 12 pt, Вold, центрирано, с главни букви (All caps). Следва един празен ред. Автор(и): Изписват се името и фамилията на автора (авторите) – Times New Roman, 12 pt, Bold, центрирано (първият автор трябва да бъде студент). Институция: На нов ред се изписва пълното име на висшето училище, специалност, курс – Times New Roman, 12 pt, Вold, центрирано. Следва един празен ред. Резюме: до 250 думи, Times New Roman, Size 10 pt, Single, Justified), като в началото се изписва думата „Резюме“.

Текст на доклада – Times New Roman, Size 12 pt, Justify, единично междуредие. Между абзаците не се оставя допълнително разстояние. Отстъпът за нов ред трябва да се прави от Paragraph, First Line, а не ръчно (с табулация). Бележките под линия са с шрифт Times New Roman, 10 pt, Justified, междуредие Single.

Таблици и илюстрации – таблиците, графиките и фигурите се номерират и разполагат на мястото, на което се споменават за първи път (а не отделно, в края на текста), като се центрират. Фигурите да имат номерация с арабски цифри и наименование – под фигурата, центрирано. Таблиците да имат номерация с арабски цифри и наименование – над таблицата, подравнено вдясно.

Формулите да имат номерация с арабски цифри в скоби, подравнено вдясно от тях. Съкращенията т.е., т.нар., ед.ч., мн.ч., м.р., ж.р., ср.р. се пишат БЕЗ интервал. Съкращения с редно числително, изписано с цифра, се пишат С интервал и БЕЗ точка след цифрата – напр. 3 л., I спр. и др.

Препратки в текста: Когато в текста е направена библиографска препратка, тя се оформя по следния модел: Този проблем е подробно разгледан в граматиката на И. Куцаров (Куцаров 2007). Ако в текста се използва цитат, след двоеточие се пише и номерът на страницата, откъдето е цитатът, напр.: (Куцаров 2007: 59). За да се означи пропусната част от цитат, се използват квадратни скоби с многоточие – срв.: „По традиция в раздела за глагола се включват и два вида отглаголни съществителни […] – образуваните с формантите –не и –ние“ (Куцаров 2007: 125). Ако цитатът в текста е от книга в съавторство, в скоби трябва да бъдат посочени фамилиите на всички съавтори, напр. (Бояджиев, Куцаров, Пенчев 1998: 105). Ако съавторите са повече от трима, се пише фамилията на главния редактор или на първия от изредените съавтори, а след това „и кол./et al.“ – срв.: Стоянов и кол. 1983/Bourdieu et al. 1993.

Библиографско описание: Думата БИБЛИОГРАФИЯ се пише след основния текст: All caps, Bold, Size 12 pt (с отстъп за нов ред). Следва един празен ред, а след това по азбучен ред се представят източниците (кирилица, латиница). Примерно оформление на библиографски източник:

Книга:

Бояджиев, Т., 2002. Българска лексикология. София: УИ „Св. Климент Охридски“. Статия в сборник: Ницолова, Р., 2012. За формалните промени при граматикализацията. // Езикът на времето. Сборник с доклади по случай 70-годишния юбилей на проф. д.ф.н. Иван Куцаров. Пловдив: УИ „Паисий Хилендарски“, 50–58.

Статия в списание:

Georgiev, N., M. Teoharov, 2001. Biogenic Elements and Phytomass Dinamics of Mesoxerothermic Herb Ecosystem, Journal of Balkan Ecology, 1, 62-67.

Електронен източник:

Кирова, Л., 2006. Интернационализация на разговорната реч чрез съвременните професионални социални сленгове. // Литернет, 13.03.2006, № 3 (76). , последно посетен на 19 февруари 2018.

Съкращаването на личните имена в библиографията (и в основния текст) трябва да е с първа буква – срв. Стоянов, С. (вм. Стоянов, Ст.); Куцаров, И. (вм. Куцаров, Ив.) и др.